KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Teckning 3908817
*
nr 390 8817
Teckning
tillskriven Tor Bjurström, löst blad, kvinna, [16642]
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 12 december 2005
kl 16:00:00
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar grafik kvinna löst blad teckning
-
2103 Kolteckning
Anna Ödman (1876-1960), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:09
-
4048 Teckning
Oidentifierad konstnär. Signerad, -74, Orientalisk..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:24
*
Teckning
nr 390 8817
Teckning
tillskriven Tor Bjurström, löst blad, kvinna, [16642]
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 12 december 2005 |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar grafik kvinna löst blad teckning
-
2103 Kolteckning
Anna Ödman (1876-1960), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:09 -
4048 Teckning
Oidentifierad konstnär. Signerad, -74, Orientalisk..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:24